Starting lineups
Starting lineups confirmed
# | Player | Position | Age | € | Rating |
---|---|---|---|---|---|
Johannes Rudolph | |||||
Mark Hubner | |||||
Matthias Bruckner | 22 | ||||
Jan Hubner | |||||
Jan Neumaier | |||||
Paul Posset | |||||
Nikola Zakula | |||||
Tiefenbacher V | |||||
Alexander Pils |
Starting lineups confirmed
# | Player | Position | Age | € | Rating |
---|---|---|---|---|---|
Anur Burnazovic | |||||
Nikolaus Fuchs | |||||
F Bryslawski | |||||
Florian Reindl | |||||
Christoph Hartwein | 27 | ||||
Florian Falthansl-Scheinecker | 20 | ||||
Benjamin Schiffleitner | |||||
Florian Dobias | |||||
Philipp Rabenseifer |
Events: Sportunion Die Falken St. Pölten
HLA 2 | |||
Round 5 | |||
2024-10-05 | Sportunion Die Falken St. Pölten - WAT Funfhaus HB | - | |
Round 4 | |||
2024-09-28 | UHC Erste Bank Hollabrunn - Sportunion Die Falken St. Pölten | - | |
Round 3 | |||
2024-09-20 | Sportunion Die Falken St. Pölten - SG Krems / Langenlois | - | |
Round 2 | |||
2024-09-14 | UHLZ Perchtoldsdorf Devils - Sportunion Die Falken St. Pölten | - | |
Round 1 | |||
2024-09-07 | Sportunion Die Falken St. Pölten - HIB Handball Graz | - | |
Round 10 | |||
2024-05-04 | Sportunion Die Falken St. Pölten - WAT Atzgersdorf | 29 - 25 | |
Round 9 | |||
2024-05-01 | HCB Lauterach - Sportunion Die Falken St. Pölten | 34 - 35 | |
Round 8 | |||
2024-04-27 | Sportunion Die Falken St. Pölten - SG INSIGNIS Westwien | 31 - 31 | |
Round 7 | |||
2024-04-20 | Union JURI Leoben - Sportunion Die Falken St. Pölten | 33 - 33 | |
Round 6 | |||
2024-04-13 | Sportunion Die Falken St. Pölten - medalp Handball Tirol | 30 - 32 |
Match stats
30/48 (63%) | Shooting efficiency | 28/46 (61%) |
13/41 (32%) | Saves | 9/39 (23%) |
3 | 2 min penalty | 4 |
0 | Yellow cards | 0 |
0 | Red cards | 1 |
1 | Steals | 0 |
8 | Technical faults | 7 |
7 | Wing goals | 5 |
1/2 (50%) | 7 meters | 1/1 (100%) |
3 | Goal streak | 4 |
6 | Goals in powerplay | 4 |
1 | Shorthanded goals | 2 |
3 | Timeouts | 2 |
1/1 | Fastbreak goals | 0/0 |
16/25 (64%) | Shooting efficiency | 11/23 (48%) |
4 | Wing goals | 1 |
1 | 2 min penalty | 2 |
3 | Goal streak | 3 |
4 | Goals in powerplay | 2 |
1 | Shorthanded goals | 1 |
3 | Technical faults | 5 |
1 | Timeouts | 1 |
8/19 (42%) | Saves | 5/21 (24%) |
1/0 | Fastbreak goals | 0/0 |
0/0 (0%) | 7 meters | 0/0 (0%) |
1 | Steals | 0 |
14/23 (61%) | Shooting efficiency | 17/23 (74%) |
3 | Wing goals | 4 |
1/2 (50%) | 7 meters | 1/1 (100%) |
5/22 (23%) | Saves | 4/18 (22%) |
2 | 2 min penalty | 2 |
3 | Goal streak | 4 |
2 | Goals in powerplay | 2 |
0 | Shorthanded goals | 1 |
5 | Technical faults | 2 |
2 | Timeouts | 1 |
Sportunion Die Falken St. Pölten - WAT Atzgersdorf
Austria, HLA 2, match Sportunion Die Falken St. Pölten - WAT Atzgersdorf, start time 2022-09-11 16:00:00 international time.
Sportunion Die Falken St. Pölten and WAT Atzgersdorf takes part in the championship HLA 2, Austria.
The match will take place at the stadium Sportzentrum Niederosterreich in the city Sankt Polten, Austria.
You can see the list of players in the squad, head coach and upcoming matches. Also evaluate in more detail the effectiveness and arithmetic average of the teams before the game:
Events: WAT Atzgersdorf
HLA 2 | |||
Round 5 | |||
2024-10-05 | Union Sparkasse Korneuburg - WAT Atzgersdorf | - | |
Round 4 | |||
2024-09-28 | WAT Funfhaus HB - WAT Atzgersdorf | - | |
Round 3 | |||
2024-09-21 | WAT Atzgersdorf - UHC Erste Bank Hollabrunn | - | |
Round 2 | |||
2024-09-15 | SG Krems / Langenlois - WAT Atzgersdorf | - | |
Round 1 | |||
2024-09-07 | WAT Atzgersdorf - UHLZ Perchtoldsdorf Devils | - | |
Round 10 | |||
2024-05-04 | Sportunion Die Falken St. Pölten - WAT Atzgersdorf | 29 - 25 | |
Round 9 | |||
2024-05-01 | WAT Atzgersdorf - Union JURI Leoben | 36 - 37 | |
Round 8 | |||
2024-04-28 | medalp Handball Tirol - WAT Atzgersdorf | 25 - 28 | |
Round 7 | |||
2024-04-24 | WAT Atzgersdorf - SG INSIGNIS Westwien | 27 - 23 | |
Round 6 | |||
2024-04-13 | HCB Lauterach - WAT Atzgersdorf | 25 - 40 |
Standings
Main Round, South-East: 2022-2023
# | Teams | P | W | D | L | DIFF | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1
|
WAT Atzgersdorf | 16 | 12 | 0 | 4 | +45 | 24 |
2
|
Union JURI Leoben | 16 | 11 | 0 | 5 | +46 | 22 |
3
|
Sportunion Die Falken St. Pölten | 16 | 10 | 1 | 5 | +21 | 21 |
4
|
UHC Erste Bank Hollabrunn | 16 | 10 | 0 | 6 | +23 | 20 |
5
|
HC FIVERS WAT Margareten II | 16 | 9 | 0 | 7 | +8 | 18 |
6
|
Union Sparkasse Korneuburg | 16 | 8 | 0 | 8 | +19 | 16 |
7
|
SG Krems / Langenlois | 16 | 4 | 1 | 11 | -41 | 9 |
8
|
WAT Funfhaus HB | 16 | 4 | 0 | 12 | -58 | 8 |
9
|
HIB Handball Graz | 16 | 3 | 0 | 13 | -63 | 6 |
Main Round, North-West: 2022-2023
# | Teams | P | W | D | L | DIFF | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1
|
medalp Handball Tirol | 16 | 14 | 0 | 2 | +91 | 28 |
2
|
SK Keplinger Traun | 16 | 13 | 1 | 2 | +131 | 27 |
3
|
Spiders Wels | 16 | 9 | 1 | 6 | +8 | 19 |
4
|
HC Linz AG II | 16 | 9 | 1 | 6 | +40 | 19 |
5
|
Alpla HC Hard II | 16 | 6 | 3 | 7 | -11 | 15 |
6
|
UHC Salzburg | 16 | 5 | 2 | 9 | -18 | 12 |
7
|
HCB Lauterach | 16 | 6 | 0 | 10 | -52 | 12 |
8
|
Bregenz Handball II | 16 | 4 | 1 | 11 | -53 | 9 |
9
|
Handball Tirol FT | 16 | 1 | 1 | 14 | -136 | 3 |
HLA 2, 22/23, Promotion Round: 2022-2023
# | Teams | P | W | D | L | DIFF | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1
|
UHC Erste Bank Hollabrunn | 10 | 8 | 1 | 1 | +37 | 17 |
2
|
WAT Atzgersdorf | 10 | 8 | 0 | 2 | +74 | 16 |
3
|
Union JURI Leoben | 10 | 6 | 1 | 3 | +21 | 13 |
4
|
medalp Handball Tirol | 10 | 5 | 0 | 5 | 0 | 10 |
5
|
Sportunion Die Falken St. Pölten | 10 | 1 | 1 | 8 | -27 | 3 |
6
|
SK Keplinger Traun | 10 | 0 | 1 | 9 | -105 | 1 |
HLA 2, 22/23, Relegation Round, North-West: 2022-2023
# | Teams | P | W | D | L | DIFF | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1
|
Alpla HC Hard II | 6 | 5 | 0 | 1 | +7 | 18 |
2
|
Spiders Wels | 6 | 4 | 0 | 2 | +15 | 18 |
3
|
HC Linz AG II | 6 | 2 | 0 | 4 | -14 | 14 |
4
|
Bregenz Handball II | 6 | 4 | 0 | 2 | 0 | 13 |
5
|
UHC Salzburg | 6 | 2 | 0 | 4 | 0 | 10 |
6
|
HCB Lauterach | 6 | 2 | 0 | 4 | -8 | 10 |
7
|
Handball Tirol FT | 6 | 2 | 0 | 4 | 0 | 6 |
HLA 2, 22/23, Relegation Round, South-East: 2022-2023
# | Teams | P | W | D | L | DIFF | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1
|
Union Sparkasse Korneuburg | 8 | 6 | 0 | 2 | +14 | 20 |
2
|
HC FIVERS WAT Margareten II | 8 | 4 | 0 | 4 | +16 | 17 |
3
|
WAT Funfhaus HB | 8 | 4 | 0 | 4 | +2 | 12 |
4
|
SG Krems / Langenlois | 8 | 3 | 0 | 5 | -8 | 11 |
5
|
HIB Handball Graz | 8 | 3 | 0 | 5 | -24 | 9 |
Location
Austria
Country
Sankt Polten
City
Sportzentrum Niederosterreich
Stadium